Psychotronic Orient Atelier AQ

Sošky rytířů a bojovníků

Viking na koni wu71104 

Cena:
Množství skladem:0
Viking na koni wu71104

Viking na koni 

  

  

 Veronese desing - francouzské secesní umění

vyrobeno z   drcených kamenů pryskyřice a bronzu

Popis: 26 x 28 cm   -  vyrobeno z   drcených kamenů pryskyřice a bronzu

 Švédští Vikingové

byli mořeplavci, kteří se v 8. - 11. století vydávali na „viking" - loupeživé výpravy do mnoha evropských zemí.
Ze Skandinávie se vypravili zhruba v 8. století, plenili pobřeží Británie (kláštery Iona a Lindisfarne) a také pobřeží Francie (zejména při ústí řeky Seiny), a to až do 11. století. Pirátské nájezdy spojovali s obchodem - obchodovali s kořistí i válečnými zajatci.
Vyvinuli si i své vlastní lodě - veslice, jinak přezdívané drakkary. Tyto lodě měly malý ponor, což byl pro Vikingy skvělý prostředek.

 Norští Vikingové

se soustředili na sever a jih. Osídlili severoskotské ostrovy, přivlastnili si ostrov Man a dále se zachytili ve Skotsku a Irsku a prakticky na všech pobřežích okolo Skotského moře. Odtud pak dále postupovali do anglického vnitrozemí, kde se jejich zájmy střetly se zájmy Dánů, ale i do Francie a dokonce i do Středozemního moře. V mladší době Vikingů se dostali na Faerské ostrovy, Island, do Grónska a odtud potom do dnešní Ameriky (díky náčelníkovi Leifu Erikssonovi byli norští Vikingové okolo roku 985 prvními Evropany v Americe).
Byli elitní družiny ozbrojených kupců, kteří se zaměřili na východ. Po vodních tocích a plochách pronikali z Finského nebo Rižského zálivu k Volze nebo Dněpru. Po těchto vodních cestách postupovali dále k jihu, po Volze do arabských zemí a po Dněpru do Černého moře a Byzance.

 Dánští Vikingové

Dánští Vikingové se zaměřili na jihozápad. Pronikli do severní Francie a do Anglie a společně s norskými Vikingy dopluli až do Středozemního moře. Roku 911 udělil západofranský král normanskému náčelníkovi Rollovi v léno hrabství Rouen (později normandské vévodství). Ve druhé polovině 9.století kolonizovali také část Anglie. Největší z britských ostrovů byl proto v této době rozdělen na dvě království - na severu se nacházelo vikinské Danelaw a na jihu anglický Wessex. Byli též zaměřeni na západní Balt.


   
 Vikinské mýty a legendy

   Vikingové měli velmi bohatou a propracovanou mytologii. Na samém počátku existovaly jen dva světy - svět zimy Niflheim a svět ohně Múspell. Tyto dva světy byly odděleny propastí Ginnungagap. Jednoho dne se však oheň spojil s ledem a ze vzniklé reakce se zrodil obr Ymli a kráva Audhumla jejímž mlékem se Ymli živil. Svět byl v těch časech pustý a tak Audhumla olizovala alespoň kameny pokryté solí. A pravé z jednoho takového kamene vzešel "olizováním" první bůh Búri. Ten měl syna (není jasné jak k němu přišel) Boriho jenž se oženil s obryní Bestlou (ta byla dcerou Ymliho - nové bytosti vznikaly z jeho potu když spal) a spolu měli tři syny - Viliho, Vea a Odina. Tito tři bratři byli velmi znepokojeni množstvím trollů a jiných obrů kteří se nekontrolovatelně tvořili z Ymliho těla a tak se rozhodli, že tuto nebezpečnou rasu včetně Ymliho zabijí. Ve velkém boji se jim to povedlo, avšak jeden pár trollů přežil a dal základ nové generaci obrů jež se stala úhlavními nepřáteli bohů. Z Ymliho těla poté bratři vytvořily devět světů které podpírá světov strom Yggdrasill. Na vrcholu jsou Asgard a Vanheim, světy bohů. Je tu i Valhalla - obří hodovní síň kde Odin shromažďuje duše lidských bojovníků z nichž buduje armádu pro závěrečnou bitvu až nastane konec světa - Ragnarok. Duše do Valhally přinášely Valkýry - ženské služebnice bohů. Z Asgardu se po duhovém mostě Bifrostu dostaneme do Midgardu - světa lidí který se však prolína i s Jotunheimem, zemí obrů. Pod těmito světy je Niflheim, země mrtvých. Zde vládne bohyně Hel. Strom Yggdrasil zde má i své tři kořeny - jeden vede ke studni osudu Urdi kde sídlí i 3 bohyně osudu nazývané Norny. Druhý kořen vede k studni moudrosti kterou hlídá obr Mími. Třetí kořen vede k prameni řeky Gjöll kde sídlí drak Nidhog který kořeny okusuje. Po kmeni neustále běhá mezi světy veverka Ratatosk a sděluje pomluvy od draka nebeskému orlu který sídlí na vrcholu stromu a zase naopak od orla drakovi.Lidé vznikly tak, že Odin, Vili a Vé vdechly život dvěma kmenům které našli vyplavené na pláži. Muž byl z jasanu - Ask a žena z jívy - Embla.Trojice hlavních bohů se později rozrostla na početnou rodinu. Sám Odin stanul v čele všech bohů neboť obětoval své oko aby získal moudrost ze studně moudrosti. Se svojí manželkou bohyní Frigg splodil několik synů - například boha války Tyra, boha světla Baldra a další. Zřejmě nejpopulárnějším Odinovým synem, i když vzešlým z jiné ženy, byl Thor - bůh hromu. Velmi populární postavou byl také Loki, Odinův nevlastní bratr a míšenec obra a boha. Byl lstivý, škodolibý a prospěchářský a bohům způsobil nejednu nepříjemnost.

« zpět