Psychotronic Orient Atelier AQ

Buddha - Shiva - Tara - Ganesha - Kálí - atd.

Durga Devi 09006800 

Cena:
Množství skladem:0
 Durga Devi   09006800

 

Durga

     Durga je patrně nejvíce uctívaným aspektem energie Šakti a formou Šivovy choti Párvatí. Durga znamená obtížné k získání nebo k poznání. Jako matka vesmíru je zosobněním něžné lásky. Jako matka a stvořitelka má však i záhadnou sílu, zosobnění moudrosti, poznání a paměti. Je půvabná a nádherná. Zároveň je však děsivá. Tato kombinace opačných vlastností se nachází snad jen u ní.
     Durga byla stvořena bohy, kteří byli utlačováni démonem Mahíšou. Brahma, Višnu a Šiva byli popuzeni chováním démona a z jejich hněvu a hněvu ostatních bohů se bohyně zrodila. Stvořila ji síla všech bohů a byla vyzbrojena všemi božskými zbraněmi. Mahíší byl spolu se svou armádou ve velikém boji bohyní zabit.

Durga  je hinduistická bohyně, jedna z podob manželky boha Šivy (v dalších podobách Párvatí, Šaktí, Kálí). Její jméno znamená doslova "těžko přístupná". Má podobu líté bojovnice a bývá oslavována jakožto ničitelka zlých démonů - asurů. Čtyřdenní svátek na její počest, Durga púdžá, se stal nejdůležitějším svátkem roku v řadě indických států. Jejím jízdním zvířetem je lev či tygr. Bývá zobrazována s deseti pažemi a řadou atributů, zejména zbraní (luk a šíp, dýka, palice, meč, oštěp).

« zpět